Ozvite sa nám! 0907 74 77 88

Nepremieňate paty?

Patovanie – jedna z najdôležitejších častí našej golfovej hry. Málo ju trénujeme a ešte menej si uvedomujeme, čo všetko okrem zlej techniky môže spôsobiť, že aj metrový pat nepremeníme.

Prvú a najväčšiu zmenu pocítite v rýchlosti grínov. V prípade ak sú gríny rýchlejšie, tak sklony, ktoré prečítate točia viacej ako na pomalších grínoch. Na rýchlych grínoch musíme zahrať slabší pat, ktorý má dlhšiu zotrvačnosť. Dlhšia zotrvačnosť ale znamená, že golfová loptička sa pohybuje pomalšie a tým pádom má gravitácia väčší vplyv na loptičku a na sklonoch lopta viacej točí.

Je naozaj obtiažnejšie premeniť pat dolu kopcom ako hore kopcom? Ak ste si odpovedali áno, mýlite sa. Pat dolu kopcom točí menej ako pat hore kopcom. To znamená, že hore kopcom musíme byť oveľa presnejší ako dolu kopcom. Nevýhoda rovných patov z kopca je tá, že sa obávame prestrelenia patu a následného trojpatu z krátkej vzdialenosti. Lenže ak si ustrážime silu patu, tak jeho premenenie je ľahšie. Vyskúšajte si to na pating gríne, vyberte si rovný pat hore kopcom a dole kopcom a sami uvidíte, že paty dole kopcom sú jednoduchšie ale z dôvodu golfových mýtov sa ich obávate.

Ďalší vplyv ktorý si neuvedomujeme je pohyb všetkých hráčov na gríne. Ak si uvedomíme, že všetci hráči stúpajú presne v okolí jamky nato aby si loptu vybrali z jamky, tak v okolí jamky vznikne udupaná zóna. Samozrejme hráči nestúpajú na jamku alebo v tesnej blízkosti jamky a preto vyvŕtaná jamka sa nachádza na takom minikopčeku. Tento minikopček má veľký vplyv na premieňanie krátkych patov. Stalo sa vám niekedy, že vám metrový pat neskutočne rýchlo ušiel z dráhy? Bolo to udupaním priestoru pri jamke a vašim slabým patom. Preto profesionáli hrajú agresívne na zadný okraj jamky, aby sa vyhli možnému uhnutiu patu aj z tohto dôvodu.

 

Ďalší dôležitý vplyv pri patovaní je vietor. Ak si myslíte, že slabý vietor nemá vplyv na vašu dráhu patu tak sa mýlite. Aj jemný, hlavne bočný vietor má vplyv na váš smer patu. V prípade, ak je vietor silnejší, vplyv bude o to väčší. Ak hráte v silnom vetre, tak sa zmierte s tým, že budete premieňať menej patov ako štandardne presne z tohto dôvodu. Určite odporúčam v prípade silného vetra dlhšie patovať na pating gríne a vyberať si paty so silným bočným vetrom aby ste si to sami vyskúšali. Vplyvy môžu spôsobiť nepremenenie rôznych patov aj pri najlepšom technickom prevedení. V prípade ak sa tak stane, tak hlavu hore, úsmev na tvár a pozitívne myslite pri ďalšom pate.